5 biznesowych powodów, dla których WARTO studiować

Szykuję małą serię na temat studiowania dziś: 5 powodów dla których warto studiować, a już wkrótce 5 dla których NIE WARTO studiować. Mam nadzieję, że się spodoba .

Jak wiecie jestem studentem automatyki i robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Tak więc, któż może wiedzieć lepiej, czy warto studiować w tych czasach niż student?

Oto moja lista top 5 biznesowych powodów, dla których warto studiować:

 

  1. Wiedza

Chcąc, nie chcąc, czegoś się nauczysz. Pomimo, że nie każdy przedmiot sprawia frajdę, według mnie z każdego można czegoś się dowiedzieć, wyciągnąć wnioski i zawsze coś może się przydać. Natomiast, jeśli  zajęcia okażą się ciekawe i wykładowca nie będzie przynudzał, tylko opowiadał z pasją – to możesz poznać wiele zaskakująco interesujących  rzeczy na temat danego zagadnienia. Nauka staje się przyjemnością, przez co ty łatwiej się rozwijasz.

  1. Nowe kontakty i znajomości (BIZNESOWE)

Pewnie spodziewałeś się, że napisze tu ‘sialala poznasz nowych ludzi i jest super, boska zabawa, imprezy, tańce-hulańce’. Oczywiście, że tak jest :-p , ale pomyślmy też bardziej przyszłościowo i przedsiębiorczo… Ja mieszkając w Rzeszowie (podkarpackie) poznałem bardzo dużo osób, które mieszkają głównie na Dolnym Śląsku, albo planują wyjazd za granicę. Dzięki temu masz znacznie łatwiejszy dostęp do przyszłej współpracy z dawnymi znajomymi ze studiów, a co za tym idzie wsparcie i kontakty w innym miejscu niż sam mieszkasz. To daje szerokie możliwości biznesowe, bowiem możesz w łatwy sposób nawiązać program partnerski z firmą kolegi/koleżanki, który/która działa w innym rejonie niż ty i możecie czerpać obopólne korzyści.

  1. Papier i prestiż

Po studiach w moim przypadku mogę zostać inżynierem (inż.) lub magistrem (mgr) – wzwyż już nie interesuje. Dzięki takim trzem literkom łatwiej znaleźć klienta, jeśli działa się w swojej branży (związanej ze studiami) – chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że nie dotyczy to każdej dziedziny. Prosty przykład… Zosia potrzebuje kupić jakiś super materiał. Musi się skonsultować. Ma do wyboru: konsultacje mgr. inż. Marka M. za 200zł albo konsultacje prof. dr hab. Jurka J. za 400zł. Kogo wybierze? Jak ma hajs wiadomo, że Jurka, mimo, że to Marek jest specjalistą od nowoczesnych materiałów, a Jurek umie dobrze liczyć. Tak to już jakoś jest.

  1. Możliwość konsultacji ze specjalistami

Masz pomysł na biznes i jesteś jeszcze na studiach, ale masz pewien problem i potrzebujesz dowiedzieć się od kogoś bardziej doświadczonego, jak to rozwiązać… Masz bardzo fajny przywilej. Darmowe know-how. Mianowicie możesz iść na darmowe konsultacje i zapytać się specjalisty (dr, prof. itd.), co zrobić. Oczywiście nie mów wprost, że zamierzasz sprzedać swój pomysł, bo wtedy rzadko kto udzieli Ci sensownej odpowiedzi. Pytaj tak, jakby dotyczyło to pewnych zajęć lub jakiegoś projektu, nad którym hobbistycznie pracujesz. Tak samo możesz robić na zajęciach: ćwiczeniach i laboratoriach. Proste i tanie 🙂 rozwiązanie.

  1. Nowe zderzenie z rzeczywistością

Większość studentów właśnie na studiach po raz pierwszy jest zdanych tylko na siebie. Kończą się ciepłe obiadki i ciepły domek. Sam się przekonasz, czy warto było nie uczyć się gotować i jak to jest mieszkać bez rodziców 🙂 . Jest to nowe, życiowe doświadczenie, rzekłbym nawet, że w pewnym stopniu przygotowujące również do prowadzenia swojej pierwszej działalności gospodarczej.

A teraz poznaj 5 biznesowych powodów, dla których NIE WARTO studiować

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Wczytuję...