Co to jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to coś, co w moim przekonaniu powinien posiadać bezwzględnie każdy, kto myśli o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Czy liczyłeś kiedyś ile pieniędzy miesięcznie / rocznie musisz zarabiać, aby zapewnić sobie i / lub swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe = opłata za rachunki, jedzenie itd.?

Dochód pasywny, dlaczego warto?

Wyobraź sobie, że właśnie od dzisiaj nie możesz pracować – np. w wyniku jakiegoś wypadku (jesteś grafikiem komputerowym i oślepłeś), zwolniłeś się, czy po prostu już Ci się najzwyczajniej nie chce. Czy masz wtedy jakiś dochód? Podejrzewam, że większość nierozważających nigdy takiej sytuacji osób powie, że nie. Dlatego właśnie chcę Cię uświadomić, że warto mieć jakieś przychody pasywne, by nie pracując móc żyć.

Myślę, że powoli sam odpowiadasz sobie na pytanie, co to jest dochód pasywny – jest to taki dochód, który bez względu na to czy pracujesz, czy nie i tak generuje dla Ciebie zyski. Sam planuje sobie coś takiego stworzyć w przeciągu 4-10 lat. A najlepiej, jak najszybciej.

Przykłady dochodu pasywnego

Najprostszym przykładem generowania dochodu pasywnego jest wynajem nieruchomości. Masz jakiś domek w centrum miasta i wynajmujesz go przez cały rok np. studentom za 2000 zł netto miesięcznie. Oznacza to, że twój roczny dochód pasywny wyniesie 24 000 zł netto – czyli całkiem niezła sumka. Problem w tym, że takie mieszkanie trzeba mieć i wynajmować, co oznacza, że mogą pojawić się problemy np. z płatnością, zniszczonymi meblami i inne (ale oczywiście można się zabezpieczyć odpowiednimi papierkami).

Inne sposoby na dochód pasywny: już niedługo

Czy dochód pasywny jest dla KAŻDEGO?

I tak, i nie. Każdy może nic nie robić i zarabiać, ale jest jeden warunek. Najpierw trzeba poświęcić trochę czasu, chociażby po to, żeby nauczyć się, jak działa dana metoda przychodu pasywnego np. wspomniany rynek nieruchomości. Nie sztuką bowiem jest posiadać mieszkanie. Sztuką jest je wynająć i zabezpieczyć się odpowiednią umową tak, by m.in. jak najmniej stracić w wyniku uszkodzeń posiadłości / jak najmniej stracić czasu na szukaniu innych wynajmujących itd. (w zależności od metody). Pomijam fakt, że trzeba się choć trochę zaangażować, żeby znaleźć wynajmującego.

Podsumowując:

Jeśli jesteś osobą, która nie boi się wyzwań i jesteś w stanie poświęcić swój czas np. klika godzin, miesięcy, lat na to by zapoznać się z nową dziedziną, czy sposobem zarabiania – wybierz coś, co może sprawić byś miał z tego w przyszłości dochód pasywny. Najlepiej odpowiedz sobie na pytanie, czy warto poświęcić np. cztery lata życia na zdobywanie informacji o metodach dochodu pasywnego i wdrażaniu ich do swojego życia, potem generować zyski na poziomie 10 000 zł miesięcznie nic nie robiąc? W moim przekonaniu tak. Ja już zacząłem :>

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Wczytuję...