Jak szybko się uczyć i zwiększyć swoją wydajność? Moje sztuczki i sposoby.

Nie wiem, jak Ty, ale ja uwielbiam się uczyć – poznawanie świata to jedna z moich pasji. Jednak jest pewien problem – zajmuje to masę czasu, ale poznałem pewne sposoby, żeby mieć go więcej i… uczyć się więcej. Jak szybko się uczyć? Co robić żeby zwiększyć swoją wydajność i produktywność? Z czego się uczyć? Jak czytać 30 stron w 10 minut? Poznaj moje sztuczki 😉

Zwiększ swoją wydajność

i przyspiesz proces uczenia stosując te metody:

 

Magia książek – czytanie

Największym źródłem, z jakiego korzystam podczas nauki są książki i artykuły w internecie. Staram się czytać przynajmniej 30 stron dziennie, co zajmuje mi czasem tylko 10 minut (w praktyce czytam znacznie więcej, ale to moje minimum – taki mój daily quest ^^ ). Jak to robię? Po prostu poczytałem trochę o szybkim czytaniu i uwierz mi – jest to dosyć proste. Ja stosuję tylko trzy proste triki:

  1. Czytanie obwodowe ze wskaźnikiem np. palcem lub kursorem (myszka PC) – wskaźnik zwiększa nasze wiedzenie obwodowe, a czytanie obwodowe polega na tym, że nie patrzę na początek i koniec linijki, tylko staram się zaczynać i kończyć daną linijkę na 3 słowie – wzrok i tak je obejmie
  2. Czytanie wybiórcze – pomijanie zbędnych słów i treści – czytam to, co mnie interesuje, zwracam uwagę na czasowniki i kluczowe słowa oraz czy występuje zmiana czcionki (kursywa, pogrubienie), nowy akapit.
  3. Nie zatrzymuje wzroku – nie zawsze mi to wychodzi, ale staram się czytać jednym tempem i nie zatrzymywać się po kropce, czy na końcu akapitu

TYLE CI WYSTARCZY !!!

Wystarczy chwilę potrenować !!!

Niestety nie opanowałem tej sztuki podczas czytania książek i artykułów naukowo – branżowych, ponieważ często pojawiają się tam wykresy, dane liczbowe i takie książki wymagają znacznego skupienia i analizy treści, co w praktyce może powodować, że przeczytanie 30 stron może zająć kilka godzin – ponieważ nie każde zagadnienie się rozumienie i trzeba coś jeszcze doczytać. Ale nie narzekam – mnie kręci poznanie nowego pojęcia ^^.

Magia audiobooków – słuchanie

Od niedawana zacząłem słuchać audiobooków, co jeszcze bardziej zwiększyło moją wydajność. Idąc np. na uczelnie, do sklepu – jeśli mam ochotę włączam sobie jakiegoś ciekawego audiobooka np. o marketingu hipnotycznym i dzięki temu zdobywam wiedzę nie czytając, a robiąc coś, co i tak bym musiał zrobić, a co nie wymaga skupienia.

Magia filmów i wykładów na YouTube  – słuchanie i szybkie oglądanie

Nie każdy wykład, aby zrozumieć, trzeba oglądać. Czasem wystarczy samo słuchanie, więc korzystając z odpowiednich stron www możemy sobie taki wykład pobrać w postaci pliku o odpowiednim formacie np. mp3,  zgrać na komórkę i… mamy audiobooka =).

Do pobierania filmów z YouTube korzystam np. z tych stron:

http://www.clipconverter.cc/pl/

http://www.youtube-mp3.org/pl

A jak usprawnić swoją wydajność w pochłanianiu wiedzy, gdy trzeba coś oglądać? Ja często stosuje taki mały i banalny trick, o którym pewnie wiesz, ale nie jesteś do końca świadom, że warto go używać:

Przyspieszacz filmów

Wystarczy, że odtwarzając film w youtube wejdziesz w ustawienia > szybkość i klikniesz w interesujący Cię parametr. Aktualnie możesz zmienić prędkość filmów nawet dwukrotnie. Oznacza to, że wykład trwający 2h możesz obejrzeć w 1 godzinę. Oczywiście bardziej wartościowe fragmenty polecam sobie zwolnić, ale czasem pewien wywód warto przyspieszyć.

Takie przyspieszanie można również zastosować do audiobooków, korzystając wtedy z aplikacji Audiopo.

Magia ręki – pisanie

To metoda, która z pozoru zwalnia Twoją wydajność, ponieważ pisanie zajmuje czas, ale jest tyle plusów, że uwierz mi, że warto. Nie chcę się powtarzać, ponieważ już kiedyś o tym napisałem, dlatego odsyłam Cię do tego artykułu, byś się przekonał o co mi chodzi: Wujek dobra rada: rób notatki… wszystkiego


 

Na dzień dzisiejszy stosuję tylko (a może aż) te metody i mam znacznie więcej czasu, by spotkać się ze znajomymi, rozwijać inne swoje pasje, uczyć się więcej w ciągu dnia itd. Jeśli sam stosujesz lub znasz coś innego to proszę napisz w komentarzu =) chętnie  nauczę się czegoś nowego.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Wczytuję...