Jak założyć działalność gospodarczą 2016 / 2017

Praktykę prowadzenia biznesu zaczniemy od podstaw, czyli tego, jak założyć firmę w najprostszej formie – tj. jednoosobowej działalności gospodarczej.  Bonusowo dowiecie się, jak uniknąć ewentualnej kary (ok. 5 klocków) za to, że źle wypełnimy wniosek =) – od początku już pod górkę hehe…

Na wstępie przypominam o tym wpisie: Jednoosobowa działalność gospodarcza nie

A ten wyjaśni, dlaczego jednak założyłem jednoosobową działalność gospodarczą, a nie spółkę: Spinamy poślady, czyli firma ruszyla


TOP RADA – znajdź sobie ogarniętego człowieka od finansów/księgowości

Zanim zaczniemy zapamiętaj tego tipa. U mnie wygląda to tak, że moja księgowa ogarnia nieźle system i bardzo mi pomaga odpowiadając na wszystkie moje dziwne i amatorskie pytania (nienawidzę księgowości). Mieszka ona ode mnie około 500 km i dlatego komunikujemy się głównie mailowo, co w sumie jest chyba bardziej zaletą niż wadą, bowiem zawsze w razie potrzeby mogę sobie wrócić do otrzymanych odpowiedzi – jeśli chcę sobie coś przypomnieć.


Jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej w praktyce?

Dzięki księgowej – w moim przypadku było to bardzo proste, szybkie i bezbolesne. Dosłownie należało wykonać kilka kroków:

  1. Zadzwoniłem do księgowej, dowiedzieć się jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą
  2. Pogadaliśmy chwilę i kazała mi wysłać szczegóły na maila
  3. Dostałem instrukcję: co? (jakie papiery) > gdzie? (z dokładnym adresem! – przypominam, że mieszkamy od siebie 500km) > jak? (dokładną pozycję gdzie się podpisać ;P) > do kiedy?
  4. Wykonałem wg dostarczonej procedury
  5. Koniec

Takie to proste z mentorem! Możemy kończyć wpis… no dobra powiem Ci…

Poradnik pragmatyka

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą


Milestone 1 – wniosek CEIDG

Zakładanie działalności zaczyna się od złożenia darmowego wniosku (formularza) w magicznym miejscu – CEIDG. Jednak, przed przystąpieniem do składania wniosku radzę się skonsultować z mentorem/księgową/radcą podatkowym, ponieważ we wniosku są pewne pola, z którymi osoba niemająca aktualnej wiedzy ‘finansowo-księgowej’ może sobie nie poradzić (tj. nie wiedzieć o co come on – tak jak ja ^^ ) i spieprzyć wniosek + firmę pod względem podatkowym. Które to pola? Czytaj dalej

Składanie wniosku w CEIDG

Tak więc wchodzimy tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl i klikamy ‘przygotuj wniosek’

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion1

Później wybieramy to co ja, chyba, że mamy wyrobiony podpis elektroniczny (wyrobienie takiego podpisu nie jest darmowe)

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion2

Następnie klikamy w rzecz oczywistą, czyli, że chcemy założyć działalność gospodarczą:

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion3

Wybieramy opcję 1 lub 2 (bez szczególnego znaczenia – tutaj opisuję 2), wpisujemy kod i klikamy dalej:

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion4

Przechodzimy do wniosku, który składa się z danych bardzo podstawowych typu imię / nazwisko / nazwa firmy itd. – więc to pominę i skupię się na tych ‘nietypowych’

NIP i REGON > oczywiście zaznaczamy, że ‘nie mamy’ – o to się przecież właśnie staramy:

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion5

Wybieramy swoje główne i poboczne PKD, czyli tak jakby ‘kategorie’ działalności, którymi się zajmujemy. Główne PKD jest jedno, natomiast pozostałych – możemy mieć ile chcemy. Nic nie płacimy za wyklikanie kilkunastu PKD.

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion6

WAŻNE INFO! Czyli po co jest i co daje PKD?

Z tego, co wyczytałem to PKD służy oczywiście do klasyfikacji firm pod względem rodzaju usług jakie wykonują / świadczą – nie powinno to zaskakiwać. Oprócz tego niektóre przetargi wymagają odpowiedniego wpisu PKD i uwaga: co najważniejsze, za wystawienie faktury na wykonaną usługę niezgodną z naszym PKD możemy dostać grzywnę (do 5 tysięcy)!

Wniosek:

Jak się zastanawiamy nad jakimś PKD, czy je sobie kliknąć to lepiej je zaznaczyć – zaznaczenie nic to nie kosztuje, niezaznaczenie – może i to aż 5 000 zł!

Oczywiście w przypadku rozwoju działalności można dokonać zmiany wpisu w CEIDG i sobie zaznaczyć nowe/odznaczyć PKD w dowolnym momencie i za darmo. Zmian takich możemy dokonywać samodzielnie lub przez pełnomocnika (za mnie robi to księgowa, jak jej dam info – o tym dalej). Kontynuując…

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion7

To są pola, które warto przedyskutować z naszą księgową / radcą podatkowym / mentorem. Zacznę od końca. Adres dokumentacji: ja wybrałem ‘poniższy adres’ i wpisałem dane swojej księgowej, ponieważ to ona przechowuje moją dokumentację u siebie w siedzibie. Wysyłam na jej adres każdą umowę / fakturę + odpowiednie informacje na początku każdego miesiąca: oczywiście mowa o tradycyjnych listach.

NAJWAŻNIEJSZE POLA WE WNIOSKU: pozycje 18-20

Tutaj Wam nic nie podpowiem, bo te pola zależą od rodzaju waszej działalności. Od nich zależy, jak będziecie się rozliczać z państwem (tj. jaki rodzaj podatku będziecie płacić). Najlepiej, a wręcz obowiązkowo – trzeba pogadać z księgową / radcą podatkowym / mentorem !

U mnie to wyglądało tak, że opisałem księgowej, jak będzie wyglądać mniej więcej moja działalność i ona dzięki swojemu doświadczeniu powiedziała mi, co wybrać i co będzie najlepsze – obgadałem to jeszcze z inną osobą i ostatecznie JA (to się nie równa TY!) wybrałem odpowiednio

18: na zasadach ogólnych
19: kwartalna (polecam raczej wszystkim)
20: podatkowa księga przychodów i rozchodów

Podsumowanie tej części: nie czytać artykułów – pogadać ze specjalistą, żeby nie spieprzyć sobie wniosku + firmy. Lecimy dalej

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion8

Konto bankowe – możemy uzupełnić po założeniu działalności gospodarczej ( patrz milestone 3 – zakładanie konta bankowego)

wniosek-ceidg-jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-zarabiammilion9

Tutaj udzielamy pełnomocnictwa  (jeśli chcemy) osobie / firmie, która będzie miała uprawnienia do wprowadzania zmian w naszym wniosku (rejestrze) – wpisujemy dane osoby / firmy i wybieramy w jakim zakresie udzielamy tego pełnomocnictwa. Ja go udzieliłem mojej księgowej i zaznaczałem wszystko od góry do dołu.

Co mi to daje? Wygodę. Teraz,  jeśli chcę np. dopisać coś do PKD to mówię to księgowej, a ona za mnie to robi, a ja rozwijam biznes i nie zajmuję się papierami…


Milestone 2 – pierwsze papierki

Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek ( jeśli robiliśmy tak, jak ja tj. ‘tradycyjnie’ – bez podpisu cyfrowego) – zanosimy do urzędu miasta / gminy i tam wypełniamy jeszcze kilka papierków – nic specjalnego, więc luz – dacz rade.

Od tej pory czekamy sobie na rejestrację naszej działalności w CEIDG, dostajemy NIP i REGON (ja czekałem 3-4 dni) i potem możemy korzystać z przywileju przedsiębiorcy, czyli kupować sobie towary / usługi na firmę.


Milestone 3 – konto bankowe

Jednoosobowa działalność nie wymaga osobnego/specjalnego konta bankowego, zatem nie musisz go zakładać  –  ale tak, jak wspomniałem wcześniej ja polecam! Po co? Bo możemy sobie ‘łatwiej’ monitorować nasze przychody i koszty i je po amatorsku analizować (np. sprawdzić jakość naszych kampanii marketingowych)

Po założeniu tego konta sami, bądź za pośrednictwem pełnomocnika zmieniamy nasz wpis w CEIDG – pozycję 28 dot. konta bankowego


Milestone 4 – urzędasy, czyli ZUS i Urząd Skarbowy

Kolejnymi ważnymi i obowiązkowymi krokami, które trzeba wykonać to złożenie kilku papierków do Urzędu Skarbowego (zanosimy PPO-1, UPL-1, VAT-R) i do ZUSu (zanosimy ZUA). W skrócie są to dokumenty, które informują te instytucje o tym, że nasza osoba stała się firmą i dzięki temu (kolejny ‘przywilej przedsiębiorcy’) będziemy płacić ZUSowi z tego tytułu odpowiednie składki, a Urzędowi podatki – przy okazji w dokumentach dla US decydujemy, czy będziemy tzw. Vatowcem lub nievatowcem – TO RÓWNIEŻ PRZEGADAĆ! Aha… przy okazji zapytajcie swojego mentora DO KIEDY macie złożyć te papiery. Ja ze względu na to, że jestem vatowcem musiałem złożyć je (a w zasadzie to dotyczyło to VAT-R), conajmniej dzień przed oficjalnym dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej (w CEIDG jest taka pozycja – wniosek możemy ‘tworzyć’ np. 01.01.17, a wpisać, że działalność zaczniemy 24.01.17).


Milestone 5 – rozwój

W zasadzie to koniec, jeśli chodzi o takie kluczowe sprawy dotyczące samego procesu zakładania działalności. Teraz skupiamy się na rozwoju naszej firmy i opijamy jej start, przy okazji zastanawiając się, czy jeśli ktoś mówi nam: ‘gratuluje =)!’, nie powinien nam raczej powiedzieć ‘współczuję =( !’ hehe…


Trudne ? Sami oceńcie, ale wg mnie raczej nie… Na pewno największym wyzwaniem będzie kamień milowy 5, który raczej powinienem nazwać górą, której droga na szczyt jest usłana różnymi zasadzkami, dolinami, wzniesieniami, chwastami itd. Wejść będzie trudno, a spaść będzie można z łatwością. Do usłyszenia ziomki!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Wczytuję...