Jednoosobowa działalność gospodarcza – NIE!!!

Masz pomysł na biznes i zakładasz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, bo… no właśnie, bo co? Bo promują ją w internetach, w telewizji, w radiu – WSZĘDZIE, gdzie się da? Ale hmm… czy mają ku temu pewien powód? Zastanawiasz się jaki? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o pieniądze… Tak… Państwo kocha Twoje pieniądze…

Początek

Wiedz, że tak na prawdę nie zagłębiam się w działalnością gospodarczą – ze względu na jej ogromne wady – zgadzam się z tym, że powinna to być ZAKAZANA forma prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego? czytaj dalej…

Kiedy firma, kiedy działalność gospodarcza?

Musimy założyć firmę, gdy zdecydujemy się na zarabianie pieniędzy w ciągły, powtarzalny, profesjonalny sposób – tak już jest i tego się nie zmieni. Konsekwencje – podatki, dodatkowe obowiązki i problemy (spokojnie są i zalety). Zanim zacznę o jednoosobowej działalności gospodarczej wiedz, że w prawie wyróżniamy coś takiego, jak osoby fizyczne i osoby prawne. Osobą fizyczną są wszyscy obywatele od chwili narodzenia do śmierci – więc jeśli już się urodziłeś, czytasz tego posta i nie umarłeś to tak… jesteś osobą fizyczną – proste i zrozumiałe. Osoby prawne – to są organy (podmioty), które są powoływane w pewnym celu – np. zarabiania miliona =) .

Teraz POMYŚL sam!

Działalność gospodarcza = osoba fizyczna = TY. Tak… dosłownie TY! Co to oznacza? Niby na pierwszy rzut oka nic, ale… no… niestety nie do końca. Pozwól, że się powtórzę: “Osobą fizyczną są wszyscy obywatele od chwili narodzenia do śmierci”. Przeczytaj to kilka razy i zastanów się nad konsekwencjami tego zdania – odwołam się do niego w dalszej części.

‘Super ekstra’ zalety:

‘Darmowe’ pieniądze $_$

Jak już wspomniałem na początku, jednoosobowa działalność gospodarcza jest reklamowana, gdzie się da. Często Unia, czy Państwo oferuje nam pieniądze na rozwój firmy – jednoosobowych działalności gospodarczych. Również banki słysząc, że masz działalność gospodarczą chętniej Ci udzielą kredytów i pożyczek (dlaczego? – będzie w wadach).

Prosta struktura

W działalności nie ma czegoś takiego, jak: zarząd, rady nadzorczej, wspólników, prezesów, prokurentów. Jesteś tylko Ty – sam jeden – a takie rozwiązanie wydaje się dla wszystkich leniuchów bardzo fajnym rozwiązaniem (Uwaga: Brak wiedzy kosztuje!)

Brak kapitału początkowego

Nie licząc opłat za zakładanie działalności gospodarczej w zasadzie nie jesteś zobligowany do posiadania kapitału początkowego – w spółce z o.o. trzeba mieć 5 000 złotych kapitału – za który się kupuje sprzęt. Ale zaraz… przecież ty też w jakiś sprzęt musisz zainwestować: meble, komputer, ekran… więc, czy to naprawdę zaleta?.

Tania i prosta księgowość

Za księgowanie jednoosobowej działalności gospodarczej płacimy 200 – 300 zł miesięcznie księgowemu. Nie dużo – dodatkowo sam sposób rozliczania się z państwem jest prosty – nie uczyłem się, jak to dokładnie działa, bo nie widzę sensu tracić na to czasu, skoro wiem, że i tak nie będę zakładał działalności – jeśli jeszcze nie masz firmy to też oszczędź sobie tej wiedzy.

Łatwy dostęp do gotówki

Jeśli coś zarobisz – można powiedzieć, że masz pieniądze w swojej kieszeni (odliczając podatki i ZUS – hehehe). Pewnie myślisz, że każda forma prowadzenia firmy ma dostęp do gotówki. Otóż NIE! W spółkach trzeba się troszkę nagimnastykować żeby wyciągnąć pieniądze z konta firmowego, ale to nie temat na dziś.

!!!WAŻNE!!!

!!!WADY!!!

!!!CZYTAJ TO!!!

Tania i prosta księgowość, łatwy dostęp do gotówki

Jeśli coś jest tanie to zazwyczaj (nie zawsze) jest do… kitu. Znasz kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą? Zadaj mu jedno pytanie. Bardzo proste – czy wie ile zarabia? 80-90 % osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – ze względu na prostą księgowość i nieposiadanie osobnego konta firmowego – w przypadku posiadania osobnego ‘firmowego konta’ – łatwym dostępem do niego, a w konsekwencji niezorganizowanym przepływem pieniędzy – nie jest w stanie określić ile zarabiają (albo tracą). Powód: Co chwile wypłacają i wpłacają pieniądze na konto. Dodatkowo ‘tania i prosta księgowość’ nie jest w stanie dostarczyć takich parametrów i danych jak tzw. pełna księgowość w spółkach, dzięki której możemy szczegółowo przeprowadzić analizę naszej firmy i wiedzieć ile zarabiamy (albo dokładamy).

Pełna odpowiedzialność majątkowa Twoja i… TWOJEGO POKOLENIA!

Dom, ziemia, samochód, komputery, gadżety – Jeśli coś posiadasz TY to… no właśnie posiada to jednoosobowa działalność gospodarcza – za swoje czyny ODPOWIADASZ CAŁYM MAJĄTKIEM (banki to kochają – i dlatego udzielają chętnie kredytów jednoosobowym działalnościom). Jeśli masz długi to komornik może zabrać Ci wszystko, co posiadasz! Co więcej długi przechodzą na pokolenie! Dlatego jednoosobowa działalność gospodarcza jest mega nieodpowiedzialną formą prowadzenia firmy. Możesz powiedzieć : „e tam i tak nie miałem nigdy długu – co on gada”. Po pierwsze – prędzej, czy później padniesz, po drugie – w Polsce Urząd Skarbowy lubi cofać prawo i pewnego dnia możesz obudzić się z ogromnym długiem. Przykład:  US uzna, że należy opodatkować usługę, którą udzielałeś do tej pory, która była zwolniona z podatków. Niby nic, ale dodatkowo musisz oddać podatek za dochody z tej super usługi z okresu dwóch lat wstecz. POZDRO US – tak w Polsce cofanie prawa jest niestety możliwe i nie jeden mocny gracz przez to padł. Na koniec Ci powiem, że w spółkach mamy osobny majątek spółki i to nim odpowiadamy (minimalny majątek spółki z o.o. już wiesz… tylko 5 tysięcy złotych > czyli kapitał początkowy, za który kupujemy sprzęt!).

Brak optymalizacji podatkowej i obowiązkowy ZUS

Nie ma co się rozpisywać – masz działalność nie skorzystasz z optymalizacji podatkowychTwój podatek będzie wynosił około 20%, a nie 8%. ZUS – trzeba płacić – w spółkach NIEEEE (tysiąc złoty w kieszeni)!!! – dodatkowo ZUS płacisz bez względu na swoje dochody i nawet, jak nic nie zarobiłeś to musisz mieć pieniądze!

Siebie nie sprzedaż

Działalność gospodarcza rodzi się, gdy sobie postanowisz ją założyć – masz wtedy jakby podwójną osobowość. Oczywiście możesz zamknąć działalność gospodarczą, kiedy chcesz (musisz wtedy wydać sporo hajsu), ale nie możesz przecież siebie sprzedać! Nie możesz sprzedać jednoosobowej działalności gospodarczej – nigdy. Spółki się sprzedaje i można nimi handlować, jak butami na miejskim rynku!

I kiedyś umierasz

Wracając do odpowiedzialności: a co, gdy ‘niechcący’ umrzesz? Z Tobą umiera Twoja firma! Nie istnieje! Koniec. Było – minęło. Konsekwencje? Przykład: masz firmę transportową i wziąłeś leasing na samochody. Firma się rozwinęła – masz ogromne dochody – jesteś ustawiony. Masz wypadek i w nim giniesz. Tragedia, ale życie toczy się dalej – rodzina chce, a w zasadzie musi kontynuować Twój biznes, ale nie ma jak – samochody zostają zabrane przez właścicieli – przecież należą do tej firmy, nie Twojej = Ciebie już nie ma. Rodzina nie może zatem wykonać usług, klienci już zapłacili, a pieniądze zostały wydane na jakiś stary kredyt. W ten sposób milionerze zostawiłeś rodzinę z długiem do końca życia.

Utrudnienia w przejściu w spółkę

Na koniec – przejście w spółkę oczywiście jest możliwe, tylko, że wymaga to czasu, posiadania pieniędzy i oczywiście ‘urzędniczej’ cierpliwości.


Podsumowując:

Jeśli prowadzisz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej – to mam nadzieję, że znałeś konsekwencje i odpowiedzialnie rozważyłeś wady i zalety. Wiedziałeś, że jest to najdroższa forma prowadzenia firmy, jaką mogłeś wybrać…  A jeśli nie to… hmm.. zastanów się nad zmianami. Chcesz płacić 8% podatku ? Nie chcesz płacić ZUSu? Nie chcesz odpowiadać finansowo za swoje działania? Śledź bloga, a obiecuję że podzielę się tutaj wiedzą, jak to zrobić!

Już niedługo kolejne wpisy o osobach prawnych i optymalizacjach.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Wczytuję...